W ostatnich latach mieliśmy do czynienia z dosyć gorącymi czy wręcz upalnymi latami. Coraz częściej temperatura za oknem w okresie od czerwca do września przekracza 30 kresek. Cierpi na tym przyroda, cierpi na tym rolnictwo, cierpią na tym zwierzęta oraz ludzie. Bagniste tereny Polesia Lubelskiego obecnie notują rekordowo niskie stany wód.

Artykuły prasowe z ostatnich lat czy miesięcy nie pozostawiają złudzeń: wody w Jeziorze Białym ubywa.

  1. http://www.okuninka.org.pl/jezioro-biale-wysycha.html
  2. https://www.wykop.pl/link/2802633/jezioro-biale-na-lubelszczyznie-wysycha-to-efekt-rekordowo-upalnego-lata/
  3. https://www.dziennikwschodni.pl/ekologia/tak-bylo-a-tak-jest-teraz-katastrofa-ekologiczna-na-polesiu-lubelskim-zdjecia,n,1000257406.html

Nie tylko lata, ale również zimy są cieplejsze. Tak też jest podczas tegorocznego sezonu zimowego, kiedy to nie było porządnego opadu śniegu. Jeżeli sytuacja się nie zmieni, wszystko na to wskazuje, że wieloletni trend związany z wysokimi temperaturami, zmniejszającymi się opadami, kiepską retencją przez brak której nie magazynowana jest woda m. in. dla rolnictwa, może doprowadzić w perspektywie czasu do braków wody pitnej.

O ile łagodniejsze zimy, to mniejsze koszta związane z ogrzewaniem mieszkań i domów, o tyle cieplejsze lata to często konieczność montażu systemów klimatyzacji oraz nawilżania powietrza wewnątrz pomieszczeń. Już teraz widać, że wiele budynków zarówno tych prywatnych, państwowych oraz firmowych wyposażonych jest w systemy wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz klimatyzacji. Popularniejsze stają się również pompy ciepła. W sieci można znaleźć wiele informacji na ten temat. np tutaj http://www.ultrawent.pl/ – można znaleźć informacje na temat kosztów związanych z nowoczesnymi instalacjami klimatyzacyjnymi, wentylacyjnymi czy grzewczymi opartymi m. in. o pompy ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *